Futbol Ofansif Olunca Güzel

26 Ocak 2024 11:00

Ahmet Çolak yazdı…

Antalyaspor takımı yenilgisiz yoluna devam ediyor. Sadece arada oynan Adana Demirspor müsabakası olmasaydı, yenilmezlik serisini egale edebilirdi, hatta bir adım daha ileriye götürebilirdi.

Hafta içi mesaisinde rakip Sivasspor takımı sakat, cezalı ve Afrika kupasında bulunan oyuncularından yoksun olarak geldiği müsabakada, Antalyaspor takımı kağıt üzerinde ve sahada mutlak favori olarak görüyordu. Maçın başlama düdüğü ile birlikte bunu sahada görmeye başladık ki! henüz 38. saniyede Bytyqi- Saric ortaklığından bulduğu pozisyon müsabakanın nasıl seyredeceğinin habercisi gibiydi.

İlk 45 dakika boyunca ofansif olarak sahada her istediğini yapan bir Antalyaspor vardı. Maçın ilk yarısında 23 kez rakip ceza sahasında topla buluşan 19 şut girişiminden 9 isabet ve 2 gol bulan takımımız adeta bütün istatistikleri alt üst etmiş oldu.  Bu oyun ve pozisyon zenginliğinden farkın açılmaması; vuruş tercihi, oyuncu yeteneği ve zeminin kötü olması faktörlerinin etkisi çok büyüktü, özellikle Türk futbolunun son yıllarda kanayan en büyük yarası maalesef çok kötü zeminlere sahip olan stadyumlarda müsabakaların oynanmasına izin verilmesidir. Hem sporcu sağlığı hem de oyun kalitesi olarak futbol bileşenlerini olumsuz etkilemektedir. Türkiye Futbol Federasyonu ivedilikle bu sorunu çözmek adına adımları atmalı, gerekirse kulüplere ağır yaptırımlar getirmelidir.

Müsabakanın ikinci 45 dakikası ilk yarıya oranla biraz daha rölantide oynandı. Ofansif anlamında biraz el frenini çeken Antalyaspor, rakibinin üzerine ilk 45 dakikadaki kadar gitmedi. Bunu biraz da sebebi ilk yarıda sahada basmadık yer bırakmayan, bütün duran top ve korner atışlarını kullanan Ramzi Safuri’nin 65. dakikadan sonra yorulması ve oyundan düşmesinin de etkisinin olmasıdır.

Oyun düzenin aynı tempoda devam etmesi durumunda takımımız farkı daha da açabilecek pozisyonları ve golleri çok rahat bulabilirdi. Sergen Yalçın oyun planlarını ofansif ağırlıklı kuracağının sinyallerini mukavele yaptığı gün vermişti. Haftalar geçtikçe kafasında kurguladığı ve oynattığı sistemi sahada da görmeye başladık. Yalnız bu oyun düzeni için ivedi şekilde her iki kanat futbolcusu ve merkez orta saha oyuncusuna ihtiyacı olduğu, kırmızı- beyazlı renkler ve yivli minareli armaya gönül verenler tarafından net görünüyor ve dile getiriliyor.

Sivasspor ve muadili rakiplere karşı mevcut kadro yeterli görülebilir fakat eğer hedefi ilk 5 sıra için koyarsanız yeterli olmayabilir. Kadro kalitesi, ilk 11 oynayan oyuncuların yaş ortalamasının yüksek olması ve kulübeden gelen katkının yeterli olmaması maalesef ilerleyen haftalarda sıkıntı yaratabilir. Devre arası transfer sezonu bitmeden en az 3 oyuncuya imza attırılmalıdır. Yapılacak takviyelerin direkt 11 oyuncusu, hazır ve gelecek vadeden futbolculardan olmasına dikkat edilerek transferleri gerçekleşmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.