Savunma Çöktü

22 Aralık 2015 10:27

Takımımızda oynayamayacak kapasitede o kadar çok oyuncumuz var ki… İyi niyetli olabilirler ama gerçekten bu lig için iyi niyet yetmiyor artık. Bunu görmemiz için Eto’o’nun olmaması mı gerekiyordu? Eto’o olmasa, ben size söyleyeyim, en kötü takım biz olurduk.

Arkadaş defansımız yol geçen hanı resmen. 16 maç oynamışız. Attığımız gol sayısı, lig ortalamasının üzerinde sayılır. Peki ya yediğimiz gol sayısına baktınız mı hiç? Otuz bir. Neredeyse maç başına ortalama iki gol yemişiz. İnanılmaz kötü bir istatistik bu. Sezon sonu küme düşmesine kesin gözü ile bakılan, ligin son iki sırasını paylaşan Eskişehirspor ve Mersin İdman Yurdu takımlarından üç gol az yemişiz sadece. Peki biz neden onların sıralarında değiliz puan durumunda? Eto’o devreye giriyor işte bu konuda. Allah’tan Eto’o vardı da orta sıralardayız, yoksa gerçekten en kötü takım biz olurduk.

Trabzonspor bir önceki hafta Rize deplasmanında darmadağın olmuştu. Bakmayın o skora siz, maçın hakimi tamamıyla Trabzonspor’du aslına bakarsanız. Bizim de tarihi bir galibiyet aldığımız geçen haftadan bu yana takımımızda oyun taktiği olarak çok büyük bir değişiklik yaşanmıştı. Aslına bakarsanız eski taktiğimiz ile oynasak şu Trabzon’dan en az 1 puan ile dönerdik diyorum ben.

Defans üçlü defansa dönmüştü. Tam anlamıyla bir sağ bek ve sol bekin olmadığı bir diziliş… Hatta tam anlamıyla bir sağ açık ve sol açığımızın olmadığı bir düzen… Bu taktiksel dizilimi çok iyi biliyorum ama ne yazık ki Sakıb, Rıdvan, Lokman ile ve bu defans – savunma hattı ile maalesef ancak bu kadar kötü yakalayabileceğiniz Trabzonspor’dan puan almaya yetmiyor. Gerçekten oldukça yavaş kalan bir savunma hattı ile oynuyoruz. Basketbol takımı oyuncuları bile daha hızlı geriye koşuyordur sanırım bizim defans hattımızdan.

Bizim takımın devre arası gerçekten oldukça fazla transfere ihtiyacı var. Defansa bence en az üç oyuncu, orta alana iki ve sağ açık olarak en az bir oyuncu alınmalı bu takıma.

Trabzonspor maçı 6-0’da bitebilirdi, 2-5 ‘te bitebilirdi. Biz de pozisyonlar yakaladık lakin atamadık. Ama Trabzonspor geride çok pozisyonlar yakaladı, şansımız oyuncularının bunları görmemesiydi.

Celutska defans oyuncusudur. Siz bu oyuncuyu defansın önünde oynatır da gerçek bir önliberoyu defansın göbeğine koyarsanız iki oyuncu kaybı yaşarsınız. Sonrasında zaten o bölgede oynamaya alışık olmayan Celutska, çok kolay iki sarı kart alarak çift sarı karttan dolayı kırmızı kart ile oyun dışında kaldı. Haftaya da cezalı oldu böylece.

Olan yine taraftara oldu. Sadece yollarda geçen zamanın iki gün sürdüğü bir deplasmandan bahsediyoruz. Yol, kişi sayısı bakımından bakarsak gerçekten çok yüksek bir sayı ortalaması yakaladık. Performans olarak da çok iyiydik ama takımımız bizi mahcup etti. En azından bir puan alarak dönseydik yine bir parça yüzümüz gülerdi ama olmadı. Umarım Gaziantepspor maçında bunun telafisini yapar takımımız.