Sistem Skor Sonuç

8 Kasım 2022 09:43

Ahmet Çolak yazdı…

Ligde oynadığı son iki maçı kazanarak hanesine altı puanı yazdıran Antalyaspor, kendi saha ve seyircisi önünde Karagümrük engelini de aşarak yoluna kayıpsız devam etti. Geçen sezonun özellikle ikinci yarısından itibaren başarılı bir çıkış yakalayan ve futbol kamuoyunun takdirini kazanan Nuri Şahin, ekibi ve oyuncu grubu yeniden momentumu yakalamış görüntüsü verdiler.

Son iki haftanın morali ve özgüveni ile sahaya çıkan Antalyaspor, başlama vuruşuyla birlikte sahada adeta ne yaptığını bilmez haldeydi. Özellikle ilk yirmi beş dakika Corendon Airlines Park’ın üzerine kara bulut gibi çöken bir zaman diliminde müsabakayı taraftar gibi saha içerisindeki oyuncular da izledi. Nuri Hoca geçen haftanın kazanan takımını ve oyun sistemini bozmadan sahaya sürdü. Fakat üçlü savunma sisteminin her rakibe karşı oynanmayacağının farkına varıncaya kadar maalesef iki golü kalemizde gördüğümüz gibi rakibin çok net iki pozisyonu da çok cömertçe harcadığını görmüş olduk. Dünyada üçlü savunma oynayan takımların en az iki stoperi çok hızlı, atletik ve ayağı top yapan oyunculardan kurulu olduğunu görmekteyiz. Fakat bizim takımımızda savunmanın sonunda oynayan üç oyuncunun da 30 yaş üzeri ve neredeyse emekliliğinin gelmesini bekleyen futbolculardan olduğunu düşünürsek, bu sistemin her takıma karşı oynanamayacağını da bilmemiz gerekir.

Nuri Şahin ve yardımcı hocaları yaptıkları yanlıştan 25. dakikadan sonra 4-2-3-1 sistemine dönerek takımlarını sahada gerçek kimliği ile mücadele etmesini sağladılar. Özellikle Houssam Ghacha, Nakajima ve Bünyamin bulundukları kanadı çok efektif kullanarak rakiplerini zor durumda bıraktılar. Dakikalar 35’i gösterdiğinde yine bu 3 oyuncunun organizasyonundan sağ taraftan yapılan ortaya iyi bir takip ve zamanlama ile golü yapan Haji Wright adeta gelecek galibiyetin sinyallerini vermiş oldu. Çok adamla rakibinin üzerine giden Antalyaspor takımı, Karagümrük savunmasını aciz durumlara düşürdü. Bunun neticesinde iki duran top ile art arda golleri bulan takımımız 10 dakika içinde muhteşem bir geri dönüşe imza atarak stadyum üzerindeki kara bulutları dağıtmış oldu ve devreye hem skor avantajı hem de çok moralli olarak ve rakibin bütün hayallerini yıkarak girmiş oldular.

Maçın ikinci yarısında daha kontrollü bir Antalyaspor takımı izlemeye başladık. Buna rağmen rakip kalede net pozisyonlarda bulmasına rağmen farkı arttıramadılar. Defansın iki hatasından net gol fırsatı bulan rakip, birinde Diagne’nin topla fazla oynaması ve diğerinin kaleci Alperen’in yerinde müdahalesi ile kaçırınca tribünler rahat bir nefes almış oldu. Maçın Ghacha ile birlikte kahramanı Güray Vural 84. dakikada ilk golüne nazire yaparcasına aynı vuruşu yapıp rakibine de çarpması ile maçın fişini çekmiş oldu. Son üç haftada alınan 9 puan da takımın mağlup duruma düşmesine rağmen çok büyük reaksiyon göstererek adeta “Biz bu sonucu hak etmiyoruz” diye isyan eden oyuncu grubunu görmek de bizleri ve kırmızı-beyazlı armaya gönül verenleri fazlası ile memnun ve mutlu ediyor.

Dünya Kupası arasına kadar biri Türkiye Kupası ve biri lig maçı olarak iki müsabaka oynayacak Antalyaspor takımı her iki maçı kazanmak için sahaya çıkacaktır. Özellikle bu yılın hedefi Türkiye Kupası’nda final oynayıp bu şehre bir şampiyonluk getirmek olmalıdır. Daha sonra İstanbul’da oynanacak olan Beşiktaş maçından puan veya puanlarla dönmeleri, taraftar için kaymaklı ekmek kadayıfı gibi olacaktır.