İsteyince Oluyormuş

1 Mayıs 2023 10:30

Ahmet Çolak yazdı…

Antalyaspor, sezonun son haftalarında gelinirken, ligi bitirmek adına geçen hafta Sivasspor maçında alınamayan galibiyetin telafisini yapmak için gidilen İstanbul deplasmanındaki Karagümrük maçından  istediğimizi alarak Antalya’ya geri döndü.

Hem takım adına hem de teknik heyet adına kurtuluş maçına çıkılmıştı. Olası bir mağlubiyet düşme hattına biraz daha yaklaştıracak ve takımın üzerindeki stresi bir kat daha arttıracaktı. Diğer yandan camiada yüksek sesle tartışılmaya başlayan Nuri Şahin ve ekibi için de bu maç, köprüden önceki son çıkış maçı niteliğindeydi.

Sivasspor müsabakası sonrası bizim de sert bir şekilde eleştirdiğimiz Nuri Şahin’in takımını bu maça biraz daha ciddi ve iyi hazırladığını dakikalar geçtikçe daha net görmeye başladık. Özellikle bu sezonun şimdiye kadar oynadığı müsabakalarda çok gol atan takımlardan Fatih Karagümrük karşısında gol yükünü çeken oyuncuları olup hem skor hem de asist anlamında katkı koyan Borini, Diagne ve Saba Lobzhanidze arasındaki pas bağlantısını ve araya atılacak toplarda yaratacakları gol yollarını kesen Antalyaspor, rakibine en etkili şut şansını maçın uzatma dakikalarında vermiş oldu. Bu vuruşu da geldiği günden bu yana belirttiğimiz gibi sadece cepheden iyi görüntü veren Helton Leite çok başarılı bir şekilde karşılamış oldu. Defans anlayışı, oyun disiplini ve kompakt bir görüntü içerisindeki Antalyaspor aldığı üç puan ile sezonu kendi adına İstanbul’da bitirmiş oldu.

Bu maça gelinceye dek istediği puanları alan ve bu duruma rahat gelen bir Antalyaspor olsaydı bu sezonun en rahat kazandığı maçını oynamış olacaktı. Oyuncuların stresi ve bir an önce maçı kopartma düşünceleri, son vuruş kalitesini ve tercihlerini yanlış yapmalarına sebebiyet verdi. Müsabakanın ilk 45 dakikasında 0-3 skoru ile soyunma odasına gitmemiz işten bile değildi.

Antalyaspor topu rakibine vererek oynadığı zaman çok daha başarılı oluyor. Özellikle bu maçta rakibin topla oynama oranı %70’lerde, yaptığı pas sayısı 635’ti. Neredeyse takımımızın yaptığının iki katına eşdeğerdi. Buna karşılık şut sayısında rakibine ezici üstünlük sağlayan Antalyaspor on vuruşun sadece bir tanesinden yararlanarak altın değerinde üç puanı almış oldu. Son yılların en istikrarsız sezonunu geçiren Antalyaspor’da oyuncu grubu ve kenar yönetimi isteyince, oyun disiplinine sadık kalınca ve sahada ne istediğini bilince skor almak konusunda sıkıntı çekmediğini görmüş olduk.

Öyle ya da böyle çok büyük sürprizler olmaz ise Antalyaspor için bu sezon bitmiş oldu. Gelecek sezonun planlaması adına vedalaşacağı oyuncularına teşekkür edilerek bir yol haritası çizilmelidir. Duygusallığa yer vermeden, maçların bitmesini beklemeden bir an önce kararlar alınmalıdır. Eğer ligin bitimine bırakılırsa, Antalyaspor kulübü bugüne kadar olduğu gibi  zararlarına katlanmak zorunda kalacaktır.