SadeceAntalyaspor.com
Konuk Yazar

Passolig Bahane Kazanç Şahane

Passolig sistemi hakkında daha öncede yazmıştım. Şimdi tekrar bu konuyu yazma sebebim ise kart yenileme adıyla tekrar taraftarlardan para toplanmasıdır. İlk çıktığı zaman şiddeti önleyecek olması sebebiyle desteklemiştik. Ama geçen zaman bize gösterdi ki fayda sağlamadığı gibi tribünlerden insanları soğuttu. Türkiye’nin her yerinde birinci haftadan son haftaya kadar sistem hep sıkıntı yarattı. Kulüpler de bu […]

16 Haziran 2015 - 8:06 'de eklendi.
Passolig Bahane Kazanç Şahane

Passolig sistemi hakkında daha öncede yazmıştım. Şimdi tekrar bu konuyu yazma sebebim ise kart yenileme adıyla tekrar taraftarlardan para toplanmasıdır. İlk çıktığı zaman şiddeti önleyecek olması sebebiyle desteklemiştik. Ama geçen zaman bize gösterdi ki fayda sağlamadığı gibi tribünlerden insanları soğuttu. Türkiye’nin her yerinde birinci haftadan son haftaya kadar sistem hep sıkıntı yarattı. Kulüpler de bu sistemden mesul olmadığı için sezon sonuna kadar kaos ortamı devam etti. Taraftarlar kapılarda kaldı ve çözüm üretecek yetkili bulamadı.

Doğal olarak insanları tribünlerden bu kadar soğutan bu sistemden niye vazgeçilmiyor diye bir soru akla geliyor. Bunun cevabı aslında çok basit. Bu sistem kurulurken uzun vadeli anlaşmalar yapılmış ve her yıl yenilemeden dolayı kulüplere de paralar aktarıldığı için hiçbir kulüpten ses çıkmıyor. 36 takımın iştirak ettiği sistemde kart yenilemeden dolayı yaklaşık 22 milyon gelir elde edilecek ve bu paranın 13 milyonu kulüplere kalacağı için doğal olarak kulüpler sessiz kalmaktadır. Bu arada geriye kalan 9 milyon TL de Aktif Banka kalıyor. Devamın da ise Aktif Bank bir açıklama yaparak, dünya standartlarında bir sistemi kurduklarını, sistemin aksaksız işlediğini ve 10 yıllık sözleşme yapıldığını açıkladı. Ben de herkes gibi bu açıklamayı ibretle izledim, zira bu açıklama insanların yaşadıklarıyla alay etmekten öteye geçmedi. Eğer sezon boyu sorunlar hiç bitmemişse, sorun varken sorumlular ortadan kaybolmuş ise bu açıklama ancak taraftarın zekâsı ile alay etmektir.

Bu son açıklamalar bize gösterdi ki 10 yıllığına anlaşılan bu sistemde her sene aynı uygulama devam edecek. TFF, kulüpler bu sistemden kazanç elde ettiği için tek müşteri futbol seyircisi olacaktır. Maçları izlemek ve desteklemek için ekstra para harcayan taraftar, bunun yanında yenileme, kombine, günlük bilet derken olan yine seyirciyedir. Taraftarın da haklarını savunacak bir kurum olmadığı için bu tabloyu her sene göreceğiz demektir. Aslında sistemde aksamalar olmasa ve sorunlara anında müdahale edilse bir şekilde taraftar gelecektir. Yılda bir kez verilen ücret fazla olmasa da sezon içindeki sorunlar yüzünden ilerleyen günlerde tepkileri yükseltecektir.

Sonuç olarak, iflas eden bu sistemi kuranlar ne yazık ki uzun vadeli anlaşma yapmıştır. Burada yine önemli maçlar hariç taraftar sayısında azalmalar olacaktır. İnsanlar bu sistemin durdurulması için Cumhurbaşkanımızın sezon sonuna doğru yaptığı açıklama ile umutlansa da son dönemdeki siyasi belirsizlik yüzünden bu umut da zayıflamıştır. Eğer devleti yönetenler toplumu ilgilendiren ve hiçbir işe yaramayan bu sistem için düğmeye basmazsa veya sistemdeki aksaklıklar için müeyyide uygulamazsa taraftar açısından zor bir sezon futbolseveri beklemektedir. Bu sistemden vazgeçilmediği takdirde, kulüpler taraftarı tribünlere çekmek için hamleler yapmaz ise önümüzdeki sezon boş tribünlere futbol oynanacaktır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.BENZER HABERLER