Eyyamcısınız

04.02.2021
A+
A-

Levent Sağlam yazdı…

Davranışlarını yerine ve zamanına göre ayarlayan kimse” anlamına gelen ve günümüzde futbol camiasında hakemler için söylenen, özdeşlenen bir kelimedir, eyyamcı. Bugün oynanan maçın sonucuna direkt etki eden bir orta hakem izledik.

Maçın kritik kart pozisyonlarını eğer inceleyecek olursak;

* Antalyasporlu Veysel’in ilk sarı kartına itirazım yok. Zira kontrolsüz bir hareket. Fakat Beşiktaş’ın duran toptan attığı goldeki pozisyonunda ikinci sarıdan atılan Veysel’in dakika 70’te gördüğü kart hatalıdır. Hatta o pozisyon, faul bile değil. Uyduruk bir faul ve kart… Sonuç, kalesinde bir gol gören ve eksilen Antalyaspor…

*Dakika 73’te Antalyasporlu Kudriashov’un Beşiktaşlı Oğuzhan’a yaptığı hareket, Veysel’in yaptığı harekete göre daha sert ve kartlıktı. Niye gösteremedin? Zira kafan Veysel’in pozisyonunda kaldı. Yani 70. dakikada takıldın ve de oyundan koptun.

*Oyunun son anlarında Souza’nın bir hava topunda Hakan’a vurduğu dirseği niye es geçtin? Niye VAR, orta hakemi uyarmadı?

Ortada oynanan bir karşılaşma var. Ne Antalyaspor’un ne de Beşiktaş’ın size ihtiyacı var. Neden her maç sonu konuşuluyor, oyuna etki ediyorsunuz? Çünkü eyyamcısınız. Bugünkü maçın sonucuna hakem ve VAR hakemleri etki etmiştir.

Maçın başlaması ile sol tarafı adeta otoban gibi kullanan Amilton’u sağda, Eren’i ise sol açıkta izledik. Bunun yanında Imeri’yi sağ bekte, sağbek oynayan Bünyamin’i ise dörtlü defans önünde solda izledik. Bünyamin solda oynarken, solda oynayan Nuri’yi ise sağda, santrfor yokluğunda kanatta oynayan Gökdeniz’i santrforda izledik. Yani hafta içi oyuncuları ile birlikte olan, Beşiktaş’ı analiz eden Ersun Hoca yine ezber bozdu. Bunu hocanın elindeki kadroyu her maça göre farklı değerlendirmesi olarak düşünmek gerekir. Zira maç esnasında sıkça Bünyamin-Larin eşleşmesine şahit olduk.

Bugün yine kendi yarı sahasına kapanan, savunan, ani ataklarla genellikle Fredy ile çıkmaya çalışan bir Antalyaspor izledik. Aslında günlerdir Antalyaspor’un oynadığı, bugünkü maçta tam da oyun yapısına uygun bir maçtı. Zira ofansı ve orta sahası iyi olan Beşiktaş’ın en zayıf yönü defans dörtlüsü ve kalesiydi. Fakat Antalyaspor bugün deyim yerinde ise bir geldi, bir attı, bir aldı. Yani fazla kontratağa çıkamadı. İlk çıktığı 38. dakikadaki pozisyonda Fredy ve Eren işbirliği, Gökdeniz’i golle buluşturdu. Bu dakikada Antalyaspor’un genç prensi, Beşiktaş ağlarını havalandırdı. Bu akşamın Antalyaspor adına en net pozisyonu ise bu gol pozisyonuydu. Bu şekilde oyunun savunma yönünü oynamak kötü değildir. Oyunun savunma yönünü oynamak da çok önemli zira tarihte savunarak, kontratakla gol bulan, Avrupa şampiyonu olmuş bir Yunanistan, Türkiye şampiyonu olmuş bir Bursaspor’u örnek gösterebiliriz.

İkinci yarının 56. dakikasında 3 oyuncu değiştiren Beşiktaş, oyunda daha da etkisini göstermeye başladı. Zaten dakika 70’ten sonra 10 kişi kalan Antalyaspor, daha da savunma güvenliğini ön plana çıkararak oyunu tamamladı. Bu hafta alınan 1 puanla takımımız bu zorlu süreçte puanını 30’a çıkararak önemli bir iş yaptı.

Darısı önümüzdeki hafta deplasmanda oynayacağımız Denizlispor maçından alacağımız puan ve puanlara gelsin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YAZARIMIZIN DİĞER YAZILARI