SadeceAntalyaspor.com
Konuk Yazar

Hesap Kitap Zamanı

Güney’in iki ekibi Antalyaspor ve Alanyaspor’un uzun yıllar sonra aynı ligde mücadele etmesi Türkiye spor kamuoyunda ilgiyle izlenmektedir. 31.hafta sonuçları bize gösterdi ki bundan sonraki hedef play off maçlarına kalmaktır. Yazımızı hazırladığımız zaman henüz Adana Demirspor- Samsunspor maçı oynanmadığı için değerlendirmemizi diğer maç sonuçlarına göre yapıyoruz. Zira şampiyonluk ve play off yolunda bu oynanmayan maç […]

06 Mayıs 2015 - 8:03 'de eklendi.
Hesap Kitap Zamanı

Güney’in iki ekibi Antalyaspor ve Alanyaspor’un uzun yıllar sonra aynı ligde mücadele etmesi Türkiye spor kamuoyunda ilgiyle izlenmektedir. 31.hafta sonuçları bize gösterdi ki bundan sonraki hedef play off maçlarına kalmaktır. Yazımızı hazırladığımız zaman henüz Adana Demirspor- Samsunspor maçı oynanmadığı için değerlendirmemizi diğer maç sonuçlarına göre yapıyoruz. Zira şampiyonluk ve play off yolunda bu oynanmayan maç büyük önem arz etmektedir.

Uzun yıllardır sezon sonuna doğru genelde düşmeme üzerine hesaplar yapardık. Son iki sezondur ise şampiyonluk ve play off üzerine hesaplar yapmaya başladık. Ligin sonuna geldiğimiz bu haftalarda onlarca takım hedeften uzaklaşmış durumda iken Alanyaspor’un oyunun içinde kalması sporseverlere mutluluk vermektedir. Şimdi hepimiz elimize kâğıt kalemi alıp olasılar üzerine stresli ama bir o kadar da tatlı hesaplar yapmaya başladık. Ben de sporseverlere kendi yaptığım hesabı anlatarak katkı sunmak istiyorum.

Alanyaspor ligin son üç haftasında Urfa deplasmanına gidecek, evinde Ordu ile oynayacak ve son hafta Gaziantep deplasmanıyla ligi tamamlayacak. Alanyaspor’un bu maratonda iki rakibi Urfaspor ve Samsunspor’dur. Bu yüzden Samsunspor’un eksik maçını puansız tamamlaması Alanya için önemlidir. Alanyaspor’un önümüzdeki hafta oynayacağı Urfa maçı Play off yolundaki final maçıdır. Bu maçta alınacak puan veya puanlar bizi avantajlı hâle getirecektir. Buna mukabil Urfaspor’un kalan iki maçı ve Samsunspor’un kalan üç maçı puan kaybetmeyeceği maçlar olarak gözükmektedir.

Akıllara gelen başka bir soru ise son maçlarda puan eşitliği olursa ne olacaktır. Burada averaj sistemi devreye girecektir. Önce iki takımın kendi aralarında oynadıkları maçlar baz alınıyor. Eğer orada da eşitlik var ise genel averaja bakılıyor. Mesela Samsunspor’la aynı puana sahip ise ilk yarı ve ikinci yarı maçlar aynı skorla bittiği için genel averaja bakılacak. Şu anki duruma göre Samsun bizden dört gol üstün. Urfaspor için ise ilk maç Alanya’da 1-1 bittiği için önce bu haftaki maçın sonucuna bakılacak. Genel averajda ise Urfa iki gol üstün. Yeri gelmişken, Karşıyaka maçında ikinci yarı takımın frene basması yanlıştı. Ordu maçı bizim için avantaj da olsa oynanmayan maç üzerine averaj hesabı yapılmamalıdır.

Sonuç olarak, olasılar üzerine okuyucuları da aydınlatmak için analizler yaptım. Daha sağlıklı yorum yapmak ve önümüzü görmek için 32.hafta maç sonuçları bizi daha iyi aydınlatacaktır. Elazığ maçında beklenmeyen yenilgiden sonra toparlanarak Karşıyaka’yı yenerek yarışa devam eden ve bu galibiyette emeği olanları kutluyorum. Sakatlığı geçmemesine rağmen iğne ile sahaya çıkan ve ismine yakışır mücadele veren Efecan’ı ayrıca kutluyorum. Haftaya görüşmek üzere…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.BENZER HABERLER