SadeceAntalyaspor.com
Evren İlkdoğan

Yeni Sezon Öncesi Durum Değerlendirmesi

Zor bir sezon bizi bekliyor ve borçları ödeyebilmemiz için Süper Lig’de kalıcı olmamız gerçeği var…

23 Mayıs 2018 - 8:57 'de eklendi.
Yeni Sezon Öncesi Durum Değerlendirmesi

İyisiyle kötüsüyle bizim için rüya gibi başlayan bir sezonu ecel terleri dökerek,son anda ligde kaldığımıza sevinerek bitirdik. Önümüzdeki sezon bizi daha da zorlu bir maraton bekliyor. Ligin kalitesinin düzenli olarak artması, kulübün yüksek borcu, yüksek maliyetli futbolcular, birçok mevkiye yapılması gereken transferler , yönetim-taraftar gerginliği hepimizi kara kara düşündürüyor.

Hepinizi şimdiden uyarayım, biraz uzun bir yazı olacak. Umarım sabırla sonuna kadar okursunuz.

Öncelikle elimizde sözleşmesi biten futbolculardan başlayalım.Kimler kalmalı? Kimler gitmeli?

Charles, Fornezzi, Danilo, Chico, Emre, Yekta, Celustka, Sakıb, Zeki, Ozan.

Charles: Antalyaspor’un orta sahasının dinamosu. Bu sene 34 yaşına girecek. Bir senelik daha kontrat teklif edilebilir, fazlası kumar olur.
Fornezzi: Kulüpten ayrılması kesin gibi.
Danilo:Bal yapmayan arı” diyebiliriz kendisine. Özellikle bu sene hiç katkı koyamadı sakatlığından ötürü. 1+1 yıllık opsiyonlu sözleşme önerilebilir ama sözleşmesinde indirime gitmesi koşuluyla.
Chico: Yedek kulübesinde hamle adamı olarak kalabilir bence, eğer sözleşmesinde indirimi kabul ederse.
Emre: Bu sene bazı maçlarda önemli goller atmış olsa da genel performans olarak Antalyaspor için yeterli olmadığını düşünüyorum.
Yekta: İlerleyen yaşıyla beraber bu seviyeyi çok kaldıramıyor gibi. Yeni bir sözleşme sanki riskli.
Celustka: Takıma ne kadar katkı koyduğu tartışılır. Büyük ihtimalle ayrılacaktır.
Sakıb: Sosyal medyadan Antalyaspor’dan ayrıldığını açıklayan ilk futbolcu.
Zeki: Bu sezon sakatlıklardan dolayı çok faydalanamadık ama takımda kalmalı.
Ozan: Kulüpten ayrılacağını düşünüyorum.

Yönetimin eldeki yüksek maliyetli futbolcuları da elden çıkaracağı haberleri şu anda sosyal medyada dolaşıyor.

Djourou, Vainqueur, Maicon, El Kabir, Sandro çok büyük sürpriz olmazsa seneye Antalyaspor’da olmayacak olan isimler. Bunlara Drole’ün de iyi bir bonservisle satılması halinde eklenebileceğini de söyleyeyim.

Elimizde kalan futbolculardan “kesin ilk 11’de olmalı” dediklerimi aşağıdaki tabloda yazıp, bana göre eksik olan mevkilerden bahsetmek istiyorum şimdi de:

Antalyaspor iki senedir orta sahada yaratıcı orta saha eksikliği yaşıyor. İyi bir 10 numaramızın olmaması, bazı maçlarda oyunu açmamamızı ve arzu ettiğimiz pozisyonları yaratmamızı engelledi. Yönetimin önceliklerinden bir tanesinin bu olması gerektiğini düşünüyorum.

İlk 11’de düzenli oynayacak Charles tipinde savaşçı bir orta saha da transfer edilmesi gereken mevkilerden bir tanesi olarak görünüyor. Alternatif olarak Harun ve Zeki’nin olması bu mevkide sıkıntı yaşamayacağımızı gösteriyor.

Sağ açık pozisyonunda Jevtovic’i yedek olarak yazdım ve oraya daha iyi performans gösterebilecek bir ismin transfer edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Gelelim sol bek pozisyonuna… Bu pozisyonda Sakıb’ın ayrılmasından sonra Antalyaspor’un iki isme ihtiyacı var. Geçen sene Musa Nizam’ın o pozisyonda Sakıb’ı zorlayamaması, Sakıb’ın formsuz olduğu dönemlerde bile ilk 11 oynamasını sağladı ve forma rekabetini bitirdi. Bir önceki sezon o mevkinin iyi çalışmasının sebebi Sakıb ile Motta arasındaki forma rekabetiydi.

Stoper mevkisinde Diego ile iyi anlaşabilecek sağ ayaklı bir isme ihtiyacımız var.

Kalede geçen sene Boffin ve Ferhat istikrarsızdı. Maliyeti düşük bir alternatif bulunursa, Boffin yerine düşünülebilir.

Bu sene düşük bütçeli bir kadro kurulacağı için, örnek alınması gereken planın geçen sene Kasımpaşa’nın yaptığı gibi kiralık futbolcuların da olduğu bir kadro oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Alınan kiralık futbolcular için satış opsiyonu alınabilir ve Trezequet örneğinde olduğu gibi göstereceği ekstra performansla kulübümüze para kazandırabilir.

Bir diğer merak ettiğim konu ise Kemerspor pilot takımında bu sene çok iyi performans gösteren Sevcan Bıyıklı ve Deniz Ataç isimli iki gencin değerlendirilip değerlendirilmeyeceği… Hedef düşük bütçeli bir kadroysa, bu iki ismin en azından hazırlık kampında şans bulması gerektiğine inanıyorum. Süper Lig’de başka bir takımda bu iki ismi görüp ‘ah‘ çekmeyiz umarım.

İşin özü zor bir sezon bizi bekliyor ve borçları ödeyebilmemiz için Süper Lig’de kalıcı olmamız gerçeği var. Umarım yönetim düşük bütçeli kadro kuracağım diye, Süper Lig seviyesinin altında bir kadro kurup takımı bu sene Karabükspor’un yaşadığı duruma düşürmez.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.BENZER HABERLER