SadeceAntalyaspor.com
Evren İlkdoğan

Mücadele Etmezsen Kazanamazsın

Başarının son unsuru olan ruh, malumunuz bizim takımda mevcut ortamda bulunabilecek en son şey …

01 Kasım 2017 - 7:53 'de eklendi.
Mücadele Etmezsen Kazanamazsın

Futbolda başarının temeli iyi taktik, bu taktiği uygulayabilecek oyuncu kadrosu ve onların sahaya yansıtacağı ruhtur. Bizde bu üç ayaktan ikisi maalesef mevcut ortamda yok gibi görünüyor.

Önce Leonardo’dan başlayalım. Saha kenarındaki hırsı, hareketli yapısı ve konuşmalarıyla bir şeyler için çabaladığı belli. Takımın başında sahaya çıktığı dört lig maçından üç mağlubiyetle ayrıldık. Hadi Sivasspor maçında yeniydi ve kendi mantalitesini sahaya yansıtamadı. Peki diğer üç maçta kendisinden sahaya ekstra  bir şeyler verdiğini söyleyebilecek biri var mıdır? Benim tek artı gördüğüm şey, gençlere korkmadan şans vermesi. Bu çok önemli bir konu zira Rıza Hocada bu maalesef gerçekleşmemişti.

Bu artı dışında sahada defans problemini hala çözememiş, oyunsal anlamda Rıza Hocanın sağ bekten paslaşarak oyunu başlatma alışkanlığına devam eden ve maç sonu açıklamalarında futbolcularını haklı veya haksız olsalar da savunan bir hoca görüntüsü verdi bende. Özellikle Bursaspor maçında Sandro’nun kırmızı kartı hakkında futbolcusunu eleştirmesi gerekirken “bu kırmızı kart ağır oldu” demesi bence yanlıştı. “Futbolcum zekice bir hareket yapmadı, takımını yalnız bıraktı ve takım arkadaşlarının mücadelesine gölge düşürdü” cümlesini kursa heralde takım için çok daha faydalı bir şey yapmış olurdu.

En başta da belirttiğim gibi başarı için temel olan üç unsurdan taktik kısmı hala anlaşılabilir değil. Leonardo’nun kendi kafasındakileri oturtması için zamana ihtiyacı olduğu aşikar.

Peki bu taktiği uygulayabilecek oyuncu kadromuz var mı? Kağıt üzerinde evet. Bu kadro isimlere tek tek bakınca hayal edilen her şeyi başarabilecek bir kadro. Ama bu kadroda kafasında futbolu bitirmiş isimler var. En başta da Jeremy Menez. Bu adam geldiğinden beri ne iş yapar, ne diye bu takımda ilk on bir başlar, biri açıklayabilirse ben de kafamdaki soruları sanırım yanıtlamış olurum. Antrenmanda mı çok hırslı? O zaman maçlarda neden yürüyor? Birilerini mi tehdit ediyor oynamak için? Kasımpaşa maçının en iyisi Deniz Kadah’ın günahı ne o zaman? Yoksa sadece sahada ismi Menez diye mi şans buluyor? Mevcut futboluyla bu adam bırakın Antalyaspor’u, Kemerspor’da şans bulamaz. İşin acı gerçeği bu maalesef.

Gelelim Sandro’ya… İnsan olarak çok iyidir, hiç lafım yok. Hırsını da beğeniyorum. Ama Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” cümlesindeki “zeki” ve “ahlak” kelimelerinden ne kadarına sahip olduğunun tartışmaya açık olduğunu düşünüyorum. Sert bir futbol anlayışın olabilir ama bir meslektaşına bu şekilde sert girip daha ilk yarı bitmeden oynadığın iki maçta da kırmızı kart görmen zeki olmadığını ve mücadele eden diğer takım arkadaşlarına saygın olmadığını gösterir.

Antalyaspor yönetimi bu futbolcuya para cezası ve gerekirse kadro dışı cezası verip, sonrasında da iyi bir psikoloğa göstermelidir. Aksi bir durumda bu davranışlarını tekrarlayacağından en ufak bir şüphe duymuyorum.

Başarının son unsuru olan RUH ise malumunuz bizim takımda mevcut ortamda bulunabilecek en son şey. Geri kazanabilir mi bu takım? “İnşallah” demekten başka bi rşey gelmiyor elimden.

Son futbolcu analizim Eto’o hakkında… Büyük futbolcu, iyi bir lider ve insan. Ama geçen sene kendisine görev edindiği orta sahadan topu alıp forvete taşıma işinden sonra golcü özellikleri her geçen gün daha da geriye gidiyor. Ceza sahası içinde o kadar az topla buluşuyor ki, tribünde bizler bile bir forvet oyuncumuz varmış diye şaşırıyoruz neredeyse. Bu takım haftalardır sahada forvetsiz, bol orta sahayla oynuyor. Eto’o asıl işini yapmaya başlamazsa eğer onun oynadığı her maçta aynı problemi yaşamaya devam edeceğiz. Nasri gibi duran top ustası varken duran topları kullanmaya çalışmak ve bunları kullanamamak, egodan başka bir şey değil ve bu durum takıma zarar vermeye devam ediyor.

Son üç senedir her yazımda yaptığım puan hesabına bu seneki kadroya ve geçen seneki başarıya güvenerek son vermiştim. Ama ortadaki tabloya bakınca hedefin ilk olarak 40 puana ulaşmak olduğu gerçeği ile karşı karşıyayız. Bu yüzdendir ki “kaldı 31 puan” diyorum.

Allah sonumuzu hayır etsin.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.BENZER HABERLER