SadeceAntalyaspor.com
Engin Erdem

Amatörün Kanayan Yarası

Acil önlem alınması ve uyarılması gereken, üzerinde durulup kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken bir camia Antalya İl hakem camiası…

07 Şubat 2018 - 7:13 'de eklendi.
Amatörün Kanayan Yarası

Daha önce Antalya bölgesinde görev alan altyapı ve amatör futbol maçlarını yöneten hakemlerin ne kadar kötü ve tecrübesiz olduklarını bir yazımda belirtmiştim.

Geçen sürede amatörün kanayan yarası hakem problemi hala devam etmekte. Hakemler, hemen hemen her maç çeşitli facialara sebep olmakta. Saha komiserleri idare etmekten bıkmış, yanlış ve hatalı kararlar, yeri geldiği zaman taraflı düdükler, kendine fazla güven, iletişimden bihaber, hem futbolcuya hem antrenörlere karşı saygıdan ve görgüden uzak, terbiyesizliğe varan deyişler, söylemler ve maç yönetmeler… Kurallardan bihaber düdükler ve saymakla bitmeyecek problemler Antalya hakemlerinde halen devam ediyor.

Bu yarıyıl tatilinde birebir şahit olduğum bazı problemlerden sizlere bahsetmek istiyorum. Özellikle 19 yaş ve altı amatör gelişim liglerinde birçok maç ve play-off karşılaşmaları oynandı. Bu karşılaşmalardan sonra Futbol Disiplin Kurulu kararlarına göz gezdirdiğimiz zaman, Antalya futboluna emek veren birçok ismin onlarca gün ve müsabaka ceza aldığını görüyoruz. Çoğu yönetici ve antrenörün de “ya sabır” çektiğini de bizzat biliyorum. Neden böyle bir durum oluyor? Neden bunca deneyimli antrenör ve yöneticiler futbola odaklanmak, gelişmek, geliştirmek yerine hakemlerin enteresan kararlarıyla uğraşmak zorunda kalıp ceza alıyorlar? Bu kararlara tepki verip suçlu duruma düşüyorlar? Sonuç açık ve net. 19-20 yaşında hakemlerin saha içerisinde kendilerini bambaşka bir boyutta görüp ona göre karar vermeleri, yeteri kadar eğitim almamaları, bir kontrol mekanizması olmaması ve hem antrenörlere hem futbolculara karşı kötü söylemler gibi bir çok etken, durumun böyle olmasında ana nedenler olarak göze çarpmakta.

Kısacası, acil önlem alınması ve uyarılması gereken, üzerinde durulup kısa sürede çözüme kavuşturulması gereken bir camia Antalya İl hakem camiası.

Ne mi yapılması gerekiyor? Acilen her maça hakemi puanlayacak bir gözlemci gönderilmesi gerekiyor. Hakem hiçbir puantaj, bir kontrol mekanizması olmadığı için kendini bambaşka yerde görüyor. Bu da saha içerisine çok olumsuz şekilde yansıyor.

Özellikle Antalya amatör futbolunun en önemli unsurlarından biri olan hakem konusu ile ilgili analizlerimi yazmaya devam edeceğim. Antalya futbolu hepimizin özkaynağıdır. Eğer aşağıdan gelişirsek, yukarıda işler çok daha kolay olur.

Tüm futbolseverlere…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.BENZER HABERLER