SadeceAntalyaspor.com
Doğancan Ataş

Soyağacı

Şimdi vatandaşlar e-devlet üzerinden alt-üst soy bilgilerini sorgulayıp soyağaçlarını öğreniyor. Hizmet insanların merakını uyandırıyor…

21 Şubat 2018 - 7:53 'de eklendi.
Soyağacı

Antalyaspor 1966 yılında İlk Işıkspor, Ferrokromspor ve Yenikapı Suspor takımlarının birleşmesiyle kuruldu.

Kulübün renkleri kırmızı-beyaz olarak belirlendi.

Kulübün amblemindeki A, Antalya sözcüğünü; S ise spor sözcüğünü temsil etti. A ve S harflerinin ortasında şehrin simgelerinden Yivli Minare, kırmızı çizgilerle yerini aldı. Yivli Minare’nin üzerindeki üç bant ise Antalyaspor’u oluşturan İlk Işıkspor, Ferrokromspor, Yenikapı Suspor takımlarını temsil etti. Yivli Minare çiziminin altında Antalyaspor’un kuruluş yılı olan 1966 yazısı bulundu.

Kulübün ilk stadyumu Antalya Atatürk Stadı oldu.

İlk başkan Atilla Vehbi Konuk, ilk teknik direktör Ahmet Cücen oldu. 1966’daki ilk idare heyeti Atilla Konuk, Feyyaz Akalın, Akay Ekim, Haldun Dandan, Vedat Şekercioğlu, Selçuk Yalçın, Cafer Alp, Mehmet Sındıraç ve Doğan Menküer’den oluştu. Şanlı armanın ilk futbolcuları ise Yüksel Alkan, Veli Yavuz, Aynur Tongül, Nail Yitmen, Necati Güldağ, Feyzi Odabaşı, Mehmet Ertuğer, Hasan Esti, Aydın Sarıbülbül, Turan İşcan, İzzet Kaylı, Coşkun Çetintaş, Önder Hepaydınlı, Mehmet Taşberk,  Günay Ermal, Asım Sarıtosun, Süleyman Bilgetay, Nuri Özey, Umur Sarıoğlu, Bülent Yüzbaş, Yalçın Demir, Metin Ünal ve Yarkın Böke olarak yer aldı.

Antalyaspor, ilk olarak profesyonel liglere 1966-1967 sezonunda 2. Lig’den katıldı. 1981-1982 sezonunda 2. Lig’de şampiyon olarak yükseldiği 1. Lig yani şimdiki Süper Lig’de  yıllar içerisinde birçok kez mücadele etti.

1996 (7. Grup) ve 1997 (11. Grup) yıllarında İntertoto Kupası’nda 2 kez, 2000 yılında UEFA Kupası’nda da 1 kez ülkemizi temsil etti.

Necati Ateş, kırmızı-beyazlı ekibimizde 2010-2011 sezonunda 100 golü aşarak “100’ler Kulübü“ne giren ilk ve tek futbolcu olarak kulüp tarihine adını yazdırmayı başardı.

Şimdi vatandaşlar e-devlet üzerinden alt-üst soy bilgilerini sorgulayıp soyağaçlarını öğreniyor. Hizmet insanların merakını uyandırıyor.

Antalyaspor’un soyağacını öğrenmek için de yukarıda yer alan tarihimizi bilmek yeterli oluyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.BENZER HABERLER