Röportaj: Doğan Hakyemez

SadeceAntalyaspor.com – Doğan Hakyemez Röportajı …

Röportaj: Doğan Hakyemez
25.03.2017
A+
A-

SadeceAntalyaspor ailesi olarak, Antalyaspor Basketbol Takımı Genel Menajeri Doğan Hakyemez ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

SadeceAntalyaspor.com Ailesi olarak bu keyifli röportaj için Doğan Hakyemez’e teşekkür ederiz.


Öncelikle sizi tanıyalım.  Doğan Hakyemez kimdir?

1950 yılında doğdum. 67 yaşındayım. 1963 yılında basketbola başladım 1986 yılına kadar DSİ Spor, Şekerspor, Eczacıbaşı, Galatasaray, Efes Pilsen ve Karşıyaka formalarını giydim. 181 kez Milli Takım forması giydim ve takım kaptanlığı yaptım. Daha sonra 20 yıl boyunca Fenerbahçe, Ülker, Efes Pilsen, Galatasaray ve Milli Takım’ı çalıştırdım. Bu arada Antalya Büyükşehir Belediye ve Trabzonspor takımlarını 2. Lig’den 1. Lig’e çıkartmış biriyim. Şimdi de Antalyaspor’u 1. Lig’e çıkartmak için çaba göstermekteyim.

******************************************************************************

2006 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile TBL’ye yükseldiniz takımı altıncı yaparak Avrupa Kupalarına götürdünüz. Bu sezon göreve geldiğiniz zaman Antalya’da yarım kalan bir işiniz olduğunu ve bu yüzden göreve yeniden başladığınızı belirtmiştiniz. Bu mücadele çerçevesinde hedefleriniz nelerdir?

O zaman bu işe Antalya Büyükşehir Belediye olarak soyunmuştuk. Takımla birlikte çok büyük başarılar elde ettik. Ama Menderes Bey seçimi kaybedince takımdan hedeflerimizi gerçekleştiremeden ayrılmak zorunda kaldık. Bu sezon başında Antalyaspor olarak bir yapılanma olması istendi. Şu anda hedefimiz 1. Lig. Oradan Süper Lig ve Avrupa… Önümüzdeki yolun üçte birini kat ettik diye düşünüyorum.

******************************************************************************

Antalyaspor’daki organizasyon ve sistem hakkında neler söylersiniz? Yeni bir takım olmasına rağmen takımımız sizce istenilen seviyeye ulaşabildi mi?

Takımımız kısa bir dönemde kuruldu. Aydın Örs ile birlikte bu takımın başına geçtik. İki ay gibi kısa bir zamanda takımı kurduk. Hızlı bir tempoda, günde dört saat idman yaparak çalıştık ve istediğimiz seviyeye geldik. Şu an son altıya kaldık ve Final Grubunda maçlarımızı yapacağız. İnşallah ilk ikiye girip 1. Lig’e çıkacağız.

 

 

Ali Şafak Öztürk’ün sezon öncesi yapılanmasında bahsettiği gibi Regnum Carya’da yaklaşık 4 günde kurulan ve bu sezon TB2L’i zirvede tamamlayan bir takım… Bu başarıyı neye borçluyuz?

Aydın Örs ve benim uzun yıllardan beri gelen tecrübelerimiz zaten bu süreyi kısalttı. Alaeddin Hocamız da bizimle uzun zamandır birlikte, hem Milli Takım hem Trabzonspor hem de altyapı milli takımlarımızda çalışan bir hocamız. Eğer daha fazla zamanımız olsaydı hem bütçe açısından hem de takımın daha iyi yerlere gelişi açısından avantajımız olurdu. Ama biz bu açığı tecrübemizle kapattık. İnşallah başarılı da olacağız.

******************************************************************************

Başkan Ali Şafak Öztürk ve daha önce Antalya BŞB döneminden oyuncunuz olan Güray Kanan ile ilişkileriniz nasıldır? Kulübün geleceğine dair hedefleriniz bu isimlerle ne derece örtüşmektedir?

Şimdi şöyle, biz bu işe ilk önce Ali Şafak Bey ile giriştik. Tabii bu işin aracısı Şefik Öz ve Emin Altıner olmuştur. Onların öncülüğünde takım çalışmalarımız başladı. Takımı kurduktan sonra futbol yönetimi ile basketbolcular arasında bir yönetim daha kuruldu. Bu yönetimin başına Güray Kanan geçti. Güray Kanan benim Fenerbahçe ve Antalya Büyükşehir Belediye’den oyuncumdu. Güray Kanan önderliğinde iş adamlarından kurulu bir grup daha var. Bu grup ile futbol şubesiyle aramızda Mehmet Bey var. Biz çok profesyonel bir yapıda çalışıyoruz ve hedeflerimiz çok büyük.

******************************************************************************

Yeni bir salon, yeni bir takım ve yeni hedefler… Antalya halkının basketbola bakışını nasıl yorumluyorsunuz?

Yeni bir salon diyoruz ama bu salonda çok büyük problemler yaşıyoruz. Cumartesi günü ilk maçımıza çıkacağız. Fakat istediğimiz antrenmanları yapamadığımız gibi burada yer alan organizasyonlar sebebiyle idmana dahi başlayamıyoruz. Bu salonda bizim çalışma olanağımız sınırlı çünkü maalesef bütün organizasyonları bu salon içine aldılar.

Antalya halkına gelince şehir bu takıma ısınmaya başladı. Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi ile büyük başarılar elde etmiştik. O zaman hazırdı ama 2009’dan bu yana süre geçti ve basketbol neredeyse Antalya’da bitmişti. Kepez Belediyesi olmasa neredeyse basketbol olmayacaktı. Bu seneden itibaren biz ele aldık. Seyircimiz 3-4 bin kişiye de ulaştı. Eğer salon bize iyi bir şekilde tahsis edilirse bu seyirci 10.000’e dek çıkacaktır.

Antalya’da basketbol branşına ilginin daha da arttırılması için düşünülen çalışmalar var mı?

Zamanında Antalya Büyükşehir Belediyesi ile çalışırken Uluslararası Basketbol Turnuvası düzenlemiştim. Bu turnuvaya 1. Lig takımlarıyla Avrupa’nın Avrupa Kupası’na katılan takımları gelmişti ve NTV bu organizasyonu canlı vermişti. Bu maçları full oynamıştık. Sponsor bulunursa yine bu tip organizasyonlar yeniden yapılabilir. Ayrıca başarı geldikçe seyirci de salonu dolduracaktır.

******************************************************************************

Takımımız Final Grubu maçlarının üçünü Işıklar’daki Kapalı Spor Salonunda ikisini ise 10.00 Kişilik Spor Salonunda yapacak. Bu tercihin sebebi nedir?

Bu müsabakaların tarihleri sezon başında belli olmasına rağmen bu salona alınan organizasyonlar nedeniyle 1-2 idman yaptığımız Atatürk Spor Salonu’nda üç maçımızı oynayacağız. Bizim için bu çok büyük bir dezavantaj olacak. Kendi evimizde bir darbe yemiş durumdayız diyebilirim.

******************************************************************************

2012 yılında adaylığınızı açıklamış ve yeterli delege sayısına ulaşamadığınız için adaylıktan çekilmiştiniz. İlerleyen zamanlarda yeniden TBF Başkanlığı için aday olmayı düşünüyor musunuz?

O zaman öyle bir ihtiyaç vardı. Onun için başkanlığa adaylığımı koymuştum. Ama demokratik bir seçim olmamıştı. Yeterli delege sayısına ulaşamamıştım ve bu yüzden adaylıktan çekilmiştim.

Şu an öyle bir ihtiyaç yok. Biz de kulüplerde çalışmaya devam ediyoruz. Fakat ihtiyaç olması halinde ve bizi çağırırlarsa seve seve görev alırım.

******************************************************************************

Basketbola yıllarını vermiş ve 181 kez milli formayı giymiş bir isim olarak Eurobasket 2017’de mücadele edecek Erkek Basketbol Milli Takımımızın şansını nasıl görüyorsunuz?

Çok zor görüyorum çünkü 2-3 senedir yabancıların bol olduğu bir lig oynanıyor. Türk oyuncularının oynama süreleri 20 dakikayı bulmuyor. Attığı ortalama sayı ise 10’u geçmiyor. Bu yüzden iyi bir derece alacağımızı sanmıyorum.

Biz 2010 yılında Dünya Şampiyonası’nda ikinci olurken ligde 3+2 kuralı vardı. Şimdi neredeyse sekiz tane yabancı oynuyor her maçta. Ben yöneticilere şu soruyu soruyorum; Hidayet Türkoğlu, İbrahim Kutluay, Ömer Onan, Kerem Tunçeri gibi isimler şu anki yabancı serbestliği döneminde oynasalardı oyuncu olabilirler miydi? Bence olamazlardı.

Türk basketbolu açısından çok kötü bir devreye girmek üzereyiz. Altyapı milli takımlarından yükselen oyuncular kendi A takımlarında oynayamadıkları için milli takımın başarılı olacağına ihtimal dahi vermiyorum. Başarılı olursak da bu tesadüf olur.

******************************************************************************

Biraz da saha dışındaki Doğan Hakyemez’den bahsedelim. Doğan Hakyemez boş zamanlarını nasıl değerlendirir?

Benim neredeyse hiç boş zamanım yok diyebilirim. Salon arayışı, sponsor arayışları, çocukların okullarla olan ilişkileri derken neredeyse 12 saatim basketbolla geçiyor. Basketbol oynarken de idarecilik dönemimde de hep böyle oldum. Yazı bir haftalık tatillerle geçirmiştik, şimdi aynen devam ediyoruz.

******************************************************************************

SadeceAntalyaspor.com Ailesi olarak bu keyifli röportaj için teşekkür ederiz. Son olarak bizler aracılığı ile Antalyaspor taraftarlarına iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

[su_youtube url=”https://youtu.be/9NbZtMis8y8″ height=”500″]


RÖPORTAJ: Hatice Merve KORKMAZ
FOTOĞRAF: Rukiye BOZAN
* Bu röportaj, 23 Mart 2017 tarihinde yapılmıştır.

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.